MİMARIMIZDAN

 

 

Çamlıdere yaylası, Ankara’nın üst gelir grubuna hitap eden ve tek katlı bahçeli konut projeleriyle şekillenmiş, yeşil doğası temiz havası ve düşük trafik yoğunluğu sebebiyle yükselişte olan bir bölgedir. Özellikle COVİD-19 sürecinde nüfus yoğunluğundan uzak doğa ile bütünleşmiş bir bölgedir.

Mimari proje tasarlanırken, göl manzarası dikkate alınarak bu alanın etrafını saran çam ormanı sağlıklı bir yerleşim oluşturmaktadır. Konut tipolojileri geliştirilirken 3.5+1 Verandalı ve Bahçeli Villa olarak tanımladığımız; alan olarak ortalamanın üzerindeki konutlar, toplam 26 adet olarak yerleşke oluşturulmuştur. Ana caddeden projeye bakınca 6 adet Premium Villa bulunmaktadır. Parsel alanında yapılabilecek en fazla konut sayısı 32 iken mevcut projede 26 konut tasarlanmıştır. Bu da projenin genel karakteri, kalite algısı açısından önemli bir unsurdur.

Konutlar projeye yerleştirilirken, güneş simülasyonları yapılmış, blokların doğu-batı-güney ekseninde yerleşmesinden dolayı mutlaka 3 cepheden de güneş ışığı alacak şekilde yerleştirilmiş olup güneş ışığı, manzara gibi kriterler dikkate alındığında; mevcut yerleşimin, arazi potansiyelini en iyi değerlendiren ve mevcut potansiyeli üst noktalara taşıyan bir tasarım olduğu görülmüştür.

MELİSA KONAKLARI projemizde yaşam alanlarına gerekli hassasiyet gösterilmiş olup tüm iç ve dış mekanlar matematiksel ve tasarımsal açıdan hesaplanmış ve insan anatomisine en uygun şekilde planlanmıştır. Bu bağlamda konut içinde ve dışında hiçbir bölge işlevsiz kalmamış, tüm alan son derece işlevsel hale getirilmiştir. Konutlarımız da farklı iklim şartları ve yaşam standartları dikkate alınarak çatı-cephe ve zemin yalıtımları Avrupa standartlarında işçilik ve malzeme kullanılmış olup ısınma sistemi olarak da düşük işletme maliyeti, verimlilik ve konfor gibi unsurlar dikkate alındığında zeminden ısıtma sistemi kullanılmıştır.

Diğer bir unsurda gün ışığından maksimum faydalanmak ve ortam aydınlatasını sağlamak amacıyla pencere açıklıkları teknik şartlar elverdiğince yüksek tutulmuştur. Bununla beraber mevcut konumun iklim şartlarına uygun yüksek kalite ve özelliklerde ısı yalıtımlı ithal alüminyum doğrama ve cam kullanılmıştır. 

Kullanıcıların konforu düşünülerek en ince ayrıntılılarına kadar titizlikle tasarladığımız, kaliteli yaşam alanları ile düşlediğiniz mutlu ve huzurlu bir yaşam konseptine Melisa Konakları Premium Villa Projemizde ulaşmanız dileğiyle..

 

İÇ MİMAR FATİH ÖZTÜRK